"Həmin pul dövlət büdcəsindən ARKA-ya köçürülüb, bizə yox. Bəli, 167 min ayrılıb, amma bizə pulun hamısı köçürülməyib. Bəs mən nədən danışıram? Bəla elə onun bəlasıdır da..."
Kulis.az xəbər verir ki, bu sözləri Tədris-film (Tələbə-tədris) kinostudiyasının direktoru Elnur Mehdiyev deyib.
Kinotənqidçi Sevda Sultanovanın sözügedən məsələ ilə bağlı "Müqaviləyə əsasən, 12 tələbə filminin istehsalına dövlət büdcəsindən 167 min manat ayrılıb. Tələbələrin sözlərinə görə, 50 mindən hazır olan hər 4 filmə 2-3 min arası pul verilib. 3 mindən hesablasaq, bu, 12 min manat edir. Bəs vəsaitin qalan hissəsi?" sualına cavab verən Elnur Mehdiyev qeyd edib ki, onlara 167 min manat köçürülməyib:
"Həmin pul dövlət büdcəsindən ARKA-ya köçürülüb, bizə yox. Bəli, 167 min ayrılıb, amma bizə pul köçürülməyib. Bəs mən nədən danışıram? Bəla elə onun bəlasıdır da. Növbəti layihə üzrə işləyən tələbələrin tələbi odur ki, bizə pul verin, çəkək. Mən də onları başa sala bilmirəm ki, pul yoxdur. Mən sənə pulu haradan verim ki, gedib çəkəsən? Məsələ bunun üstündədir. Beş filmi artıq təhvil vermişik, pulunu da almışıq. Həmin pulu da vermişik tələbələrə və filmdə iştirak edən bütün heyətə."
Direktorun sözlərinə görə, filmlərə cəmi 40 min pul köçürülüb:
"Əslində, 167 min olmalıdır. Onu da belə köçürmürlər. Onlar deyir ki, filmi təhvil verin, sonra pul ayıraq sizə. Orada bədii şura var ki, onlar filmi və layihəni qəbul etməlidir, ondan sora maliyyə köçürülməlidir. Bəs mən də onun davasını edirəm də. Qalan digər vəsait də film ərsəyə gələndən sonra köçürüləcək. Birinci pul ayrılmalı, daha sonra film çəkilməlidir..."
Elnur Mehdiyev qeyd edib ki, müqavilənin şərtlərinə diqqət yetirilməyib: