Kino saytı yaradıldı - Azərbaycanda ilk
Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqı kinoşünaslar və kinoyazarlar üçün yeni sayt təsis edib.
Kulis.az “Kinoyazar.az” adını almış yeni saytda Sevda Sultanova, Aygün Aslanlı, Aliyə Dadaşova, Hacı Səfərov və s. kinoyazarların məqalələri yer alıb.
Saytda yerli müasir kinonun problemləri ilə yanaşı, dünya kinosunun da ekran nümunələrinin müzakirə və tənqidi yer alacaq. “Kinoyazar.az” saytı məşhur amerikalı dramaturq və ssenarist Kristofer Voqlerin “Qəhrəmanın səyahəti” adlı sxeminə əsasən hazırlanıb.
“Çağırış”, “Çağırışın rəddi”, “Təmas”, “Yaxınlaşma”, “Sınaq”, “Mükafat”, “Yenidən doğulma” adlı kateqoriyalara bölünmüş saytda istifadəçilər həm də yerli rejissor və müəlliflərin ssenariləri ilə də tanış ola biləcəklər.
Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının katibi Əli İsa Cabbarovun bildirib ki, təşkilat olaraq kinoşünas kadrların hazırlanması və kino təbıiğatı işini mühüm sayırıq.
Bu səbəbdən periodik film nümayişləri ilə yanaşı kino tənqidi üzrə istiqamətlənmiş saytın yaranmasını vacib saydı Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqı kino yaradıcılığı üzrə virtual resursların artması işini davam edəcək.