Günay Əfəndiyeva Beynəlxalq Türk Akademiyasını ziyarət etdi
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva Qazaxıstana səfəri çərçivəsində Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Şahin Mustafayev ilə görüşüb.
Kulis.az xəbər verir ki, görüşdə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin deputatı Hikmət Babaoğlu iştirak edib. Görüş zamanı türk xalqlarının qədim və zəngin tarixi-mədəni irsinin qorunması və təbliği istiqamətində Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu ilə Beynəlxalq Türk Akademiyasının qarşılıqlı fəaliyyətlərinin əhəmiyyətindən söz açılıb.
İki qardaş türk təşkilatının birgə əməkdaşlığı çərçivəsində Azərbaycanın Ümumilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş konfransın Qazaxıstanda uğurla keçirilməsinin ölkə ilə Azərbaycan arasındakı əlaqələrin inkişafına töhfə kimi vurğulanıb. Fond ilə Akademiyanın iş birliyi ilə “Manas” kitabının nəşr edilməsi ümumtürk dastançılıq ənənələrinin yaşadılması və müasir dövrdə daha anlaşıqlı dildə çatdırılması yönündə önəmli layihə kimi qiymətləndirilib.
Görüşdə Fond ilə Akademiya arasında yaxın gələcəkdə həyata keçirilməsi planlaşdırılan birgə layihələrin perpektivləri müzakirə olunub.