“Müfəttiş”  Azərbaycan Dram Teatrında
Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrının səhnəsində N.V.Qoqolun eyni adlı əsəri əsasında hazırlanmış “Müfəttiş” tamaşasının premyerası uğurla keçib. Tamaşanın quruluşçu rejissoru Mikayıl Mikayılovdur.
Kulis.az xəbər verir ki, premyera şəhər rəisi rolunu ifa edən Azərbaycanın Xalq artisti Cəfər Namiq Kamalın (Cəfər Əhmədovun) 75 illik yubileyinə təsadüf edir.
Tamaşada Əməkdar artistlər: Elşən Cəbrayılov, Şəlalə Şahvələdqızı, Rəşad Bəxtiyarov, Kazım Həsənquliyev, Məzahir Cəlilov, Elxan Quliyev, Alfida Cəfərov, Aslan Şirin, aktyorlar: Nigar Güləhmədova, İlahə Həsənova, Məhsəti Tahirzadə, Vüsal Mustafayev, Rüstəm Rüstəmov, Elnur Qədirov, Ramin Şıxəliyev, Cümşüd Zeynalov, Tural İbrahimov iştirak edirlər.
Quruluşçu rəssam İlham Elxanoğlu, işıq üzrə rəssam Əməkdar mədəniyyət xadimi Rafael Vaqifoğlu, rejissor assistenti Xanımbacı Həsənovadır. Tamaşanın tərcüməsi – Sabit Rəhmanındır.
Tamaşanın sonunda Azərbaycanın Əməkdar artisti, professor Məryəm Əlizadə, Dram Teatrının bədii rəhbəri, Dövlət Mükafatı laureatı Mehriban Ələkbərzadə və Teatr Xadimləri İttifaqının sədri, Xalq artisti, Dövlət Mükafatı laureatı Hacı İsmayılov tamaşaçılar qarşısında nitq söyləyiblər.
Rejissor Mikayıl Mikayılov AZƏRTAC -ın müxbirinə müsahibəsində quruluş üzərində işin necə aparıldığı barədə danışıb.