“Nizami Gəncəvi”  hekayə müsabiqəsinin qalibləri açıqlandı
Mədəniyyət Nazirliyinin elan etdiyi “Muzey eksponatının hekayəsini sən danış: Nizami Gəncəvi” hekayə müsabiqəsinin qalibləri dekabrın 1-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində mükafatlandırılıb.
Kulis.az xəbər verir ki, tədbirdə çıxış edən mədəniyyət nazirinin müavini Sevda Məmmədəliyeva “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində ölkəmizdə və xaricdə çoxsaylı silsilə tədbirlərin keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu tədbirlərə olan böyük maraq bir daha Nizami irsinin əsrlər ötüb keçməsinə baxmayaraq, öz aktuallığını daim qoruyub saxladığının göstəricisidir.
Nizami Gəncəvinin bütün dünya ədəbiyyatında iz buraxmış dahi şəxsiyyət olduğunu söyləyən nazir müavini deyib: “O, “Xəmsə”nin müəllifi kimi Şərq intibahının banisi hesab olunur. Əlişir Nəvai və Füzuli kimi şairlər Nizami yolunun davamçılarıdırlar. Nizami fəlsəfəsi Dante, Şekspir kimi yazıçıların yaradıcılığında öz əksini tapır. Azərbaycanda Nizamişünas alimlər yetişib. Nizami irsi nəinki Azərbaycana, həm də bütün bəşəriyyətə məxsus bir dəyərdir”.
Nazir müavini, həmçinin Nizami Gəncəvinin bu gün də müasirimiz kimi ədəbiyyat və mədəniyyətimizə öndərlik etdiyini, yüzilləri keçib gələn bəşəri ideyaları ilə yolumuza işıq saçdığını qeyd edib.
Sonda dahi şairin həyat və yaradıcılığının əks olunduğu sənət nümunələrinə həsr olunan ən yaxşı hekayələrin seçilməsi məqsədilə keçirilmiş müsabiqənin qalibləri diplom və hədiyyələrlə təltif ediliblər.
Qeyd edək ki, müsabiqəyə 50-dən çox iştirakçı öz əsərlərini təqdim edib və onlardan 3 qalib seçilib. Birinci yerə “Şəhid ilə Xarıbülbülün məhəbbəti” hekayəsinin müəllifi Nərgiz Həşimova, II yerə “Bəhram şah yeddi gözəlin portretinə baxır” hekayəsinin müəllifi Aişə Səfərova, III yerə “Nakam sevginin xatirəsi” hekayəsinin müəllifi Ömər Məmmədzadə layiq görülüblər.