“Naxçıvan Muxtar Respublikası - 100”  adlı təqvim hazırlandı
Cəfər Cabbarlı adına Respublika Gənclər Kitabxanasında “Naxçıvan – 100 illik şanlı tarix” layihəsi çərçivəsində silsilə tədbirlər keçirilib.
Kulis.az xəbər verir ki, kitabxana əməkdaşları bu dəfə “Naxçıvan Muxtar Respublikası - 100” adlı təqvim hazırlayıb.
Təqvimin hazırlanmasında məqsəd Azərbaycanın çoxəsrlik zəngin keçmişində layiqli yer tutan, ictimai-siyasi və elmi-mədəni həyatında özünəməxsus rol oynamış Naxçıvan diyarı haqqında məlumatların geniş oxucu kütləsi arasında təbliğidir. Təqvimin birinci buraxılışı Naxçıvanın dini, elmi, mədəni, tarixi-memarlıq nümunələrinə, folkloruna, milli geyim, musiqi alətlərinə, rəqs, mətbəx nümunələrinə həsr edilib. Burada sözügedən mövzuları əhatə edən yazı materialları və fotogörüntülər təqdim olunub.
Məhdud sayda nəşr olunması nəzərdə tutulan təqvimin ikinci hissəsi bu diyarın görkəmli şəxsiyyətlərinə həsr edilib. Naxçıvan Muxtar Respublikasından bəhs edən məqalələri cəmləyən “Naxçıvan - 100” rubrikada isə “Heydər Əliyev: milli dövlət quruculuğunun Naxçıvan mərhələsi”, “Cahanın Nəqşi - Naxçıvan səyyah və coğrafiyaşünasların gözü ilə...”, “Qədim türk yurdu – Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi”, “Möhtəşəm minilliklərin şanlı 100 ili”, “Şərqdən doğan Günəşə boylanan diyar” kimi məqalələrin tam mətni nümayiş olunub.