Maksim Qorkinin Bakı səyahəti barədə mühazirə oxundu
Bakıdakı Rus evində “Mədəniyyət və incəsənət haqqında söhbətlər” layihəsi çərçivəsində sərgi və tədqiqatçı Rüstəm Hüseynovun Maksim Qorki, onun Bakı ilə əlaqələri barədə mühazirəsi təşkil edilib.
Kulis.az xəbər verir ki, tədbir iştirakçılarına Maksim Qorkinin Bakı haqqında və Azərbaycanın mədəniyyət xadimləri ilə bağlı nadir arxiv kadrlarının, o cümlədən Səməd Vurğun, Cəfər Cabbarlı, Mehdi Hüseyn, Salman Mümtaz və başqaları ilə birgə fotoşəkillərinin reproduksiyalarından ibarət sərgi təqdim olunub.
Dünyaşöhrətli yazıçı Maksim Qorki üç dəfə Bakıda olub, bu səfərləri haqqında bəzi məqalə və esselər qələmə alıb, bir neçə hekayənin yaradılmasında onun Bakı səyahətlərinin materiallarından istifadə edilib. Rüstəm Hüseynov Maksim Qorkinin tərcümeyi-halında Bakı ilə bağlı az məlum olan faktlardan, o cümlədən onun Nobel qardaşlarının neft mədənləri barədə məşhur oçerkinin əsasına çevrilən ilk səfərlərindən ətraflı danışıb. Yazıçının inqilabdan əvvəl Bakı dövri mətbuatı ilə əməkdaşlığının təfərrüatları, Həsən bəy Zərdabi ilə ünsiyyəti və məqalələrinin o dövrün mətbuatına təsiri ətraflı araşdırılıb.
Səyahət təəssüratı ilə yazılmış hekayələr, yazıçını ən çox heyran edən adət və ənənələri ətraflı əks etdirən esselər tamaşaçıların böyük marağına səbəb olub.
Bakı teatrlarında və yazıçının tərcümeyi-halı ilə bağlı yaddaqalan yerlərdə Qorkinin pyeslərinin tamaşaya qoyulmasına xüsusi diqqət yetirilib, həmçinin ədəbi qurumların formalaşmasında onun rolu göstərilib.