AYB-də İsmayıl Qarayevin yaradıcılığına həsr olunmuş tədbir keçirilib
Azərbaycan Yazıçılar Birliyində görkəmli yazıçı İsmayıl Qarayevin yaradıcılığına həsr olunmuş “Ömürdən sonra…” adlı xatirə gecəsi və 70 kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Kulis.az xəbər verir ki, tədbirdə ictimai və siyasi xadimlər, şairlər, yazıçılar və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev İsmayıl Qarayevin həyat və yaradıcılığına dair öz fikirlərini bölüşüb. O bildirib ki, yazıçının əsərləri həyatın müxtəlif aspektlərini, insanın daxili dünyasını təsvir edərək, oxuculara dərin düşüncə və yeni baxış bucağı qazandırır.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Bədii Tərcümə və Ədəbi Əlaqələr Mərkəzinin sədri Əsəd Cahangir İsmayıl Qarayevin həyat yolu və ədəbi irsi barədə məlumat verib. O bildirib ki, yazıçı 1927-ci il dekabrın 5-də Goranboy rayonunun Tap Qaraqoyunlu kəndində anadan olub, Gəncə Tibb Texnikumunu və Azərbaycan Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsini bitirib.
Ə.Cahangir qeyd edib ki, İsmayıl Qarayev əmək fəaliyyətinə tibb işçisi kimi başlayıb, respublikanın bir sıra tibb müəssisələrində çalışıb. Daha sonra bir neçə qəzet və nəşriyyatlarda fəaliyyət göstərib, həmçinin müxtəlif ədəbi-bədii verilişlərin ssenari müəllifi, aparıcısı və redaktoru olub.